IPC-A-610 ELEKTRONİK KART TAKIMLARINDA KABUL KRİTERLERİ STANDARDI CIS EĞİTİMİ

Açıklama

Elektronik kart takımlarının üretimi ve kontrolüne kılavuzluk eden bir standarttır. 6xx ile başlayan standartlar red/kabul kriterlerinden oluşan ve ayrım yapabilme yeteneğini geliştirmek amacıyla oluşturulmuş standartlardır (discrimination standards). Eğitim sonunda katılımcılar 2 yıl süre ile geçerli olacak CIS (Certified IPC Specialist) sertifikasına sahip olurlar. Bu eğitimde pratik uygulama yapılmamaktadır.

Eğitim kapsamında ideal proses bilgisinin yanı sıra “hedef”, “kabul edilir”, “proses indikatörü” ve “kusur“ kriterlerinin çok sayıda görsel örnek üzerinden değerlendirilmeleri yapılmakta ve ideal proses için faydalı geri bildirimler verilmektedir. Prosesin kontrolü sırasında kalite kontrol teknisyenleri tarafından kullanılabildiği gibi üretim sırasında da teknik personelin her zaman danışabileceği kılavuz standart olarak kullanılmaktadır. Elektronik kart takımı tasarımı, üretimi (kart montaj, ve elektromekanik montaj), üretim kalite kontrolü ve giriş kalite kontrolü proseslerinde görev alan personel için tavsiye edilen bir eğitimdir.

Katılımcılar eğitim sonunda 2 yıl süreli CIS (Certified IPC Specialist) sertifikasına sahip olurlar. Sertifika almak için Modül-1 ve Modül-2 zorunlu kılınmıştır. Diğer mоdüller istenilen sırada seçmeli olarak ta alınabilir.


Genel Bilgiler
Eğitim Tarihi : 26-27-28 Eylül 2023
Eğitim Süresi : 16 Saat
Eğitim Zamanı : Çarşamba - Perşembe (09:30-17:30)
Eğitim Yeri : Üniversite Derslikleri (Yüz Yüze)
Eğitim Ücreti : 4.000,00 TL (KDV Dahil)
Ödeme Bilgileri : OSTİM Teknik Üniversitesi İktisadi İşletmesi
Akbank OSTİM Sanayi Sitesi Şb. Iban: TR52 0004 6006 0388 8000 1728 51 - Eft / Havale Yapabilirsiniz.


Süreç ve Kazanım
  • Bu programlar IPC’ nin (Eski adıyla ”Institute for Interconnecting and Packaging Electronic Circuits” olarak bilinen) Eğitim veSertifika Programlarıdır. IPC Sertifikalı Teknik Personel (CIS) Eğitimleri yalnızca IPC Sertifikalı Eğitimciler CIT (Certified IPC Trainer) yada MIT (Certified IPC Master Trainer) tarafından verilir. Eğitime katılanlar kapalı ve açık kitap sınava tabi tutulurlar. Yazılı sınavlarda %70 veya daha yüksek; uygulamalarda da %70 veya daha yüksek başarı elde etmek gerekir. Eğitime katılanlar sertifika sınavından başarı ile geçtiklerinde sertifika almaya hak kazanırlar. Sınıflar kabul kriterleri standartları olan 600, 610 ve 620 standartlarında maksimum 15 kişi ile; Uygulama standartları olan J-STD-001 ve IPC 7711/7721 standartlarında ise 12 kişi ile sınırlandırılmıştır. Katılımcılar eğitimin zorunlu kısım sınavını başarı ile geçtiği tarihten itibaren iki yıl süre geçerli olacak CIS sertifikası almaya hak kazanırlar. Sertifika iki yıl sonra eğitimin alındığı ayın sonuna kadar geçerlidir. Eğer gerek duyulursa CIS sertifika süreleri CIT’ler tarafından 90 gün daha uzatılabilir. Sertifikalı CIS’ler sertifika yenileme haklarını kaybetmemek için IPC sertifikalı eğitimciler CIT yada MIT tarafından verilen Sertifika Yenileme Eğitimine katılmalıdır. Sınavda başarısızlık durumu söz konusu olursa katılımcılar 24 saatten erken; 90 günden de geç olmayacak şekilde tekrar sınava tabi tutulurlar.


Kim almalı ?
  • Operatörler
  • Teknisyenler
  • Proses mühendisleri
  • Satış personeli
  • Yeniden işlem ve tamir teknisyenleri
  • Kalite kontrol elemanları
  • Elektronik lehimleme, baskı devre tasarım ve montajı vb. alanlarda çalışan elektronik mühendisleri ve teknisyenleri

Eğitim Müfredatı

  • Toplamda: 9 Ders